En iyi Beylikdüzü Reklam Ajansı !

Reklam Nedir?

Müşteri ile marka arasında sıkı bir bağ kurmayı hedefleyen ve bu anlamda yapılan her türlü görsel işitsel çalışmaları reklam olarak adlandırmak mümkün. Dijital dünya ile günümüz dünyası arasındaki ilişkiye bakıldığında ikisi arasında uçurumlar oluştuğu görülüyor. Reklam sektörü burada devreye girerek yok olmaya yüz tutan iki dünya arasındaki dengeyi kurmak için çaba sarf ediyor. Markaların istediği alan ve şekilde dijital dünyada var olmasını sağlayan temel etken reklam ajansı olurken, markalar da bu sayede üzerindeki yükü hafifletmiş oluyor. Marka ile müşteri arasındaki bağ önemsendiği sürece, reklam sektörü dinamizmini artırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Reklam Neden Önemli?

Bir ürünü meydana getirmek ya da piyasaya sürmek kadar, söz konusu ürünü köklü hale getirmek de yoğun bir çaba ve emek gerektiriyor. Ürün ve reklam arasındaki dengenin göz ardı edilmediği ticaret dünyasında reklamlara ayrılan bütçe ve zaman da dikkat çekiyor.  Özellikle büyük markalarda, kullanıcılar için basit görünen ama arka planında çokça emek barındıran yüzlerce reklam var. Peki markaları reklam için büyük bir bütçe ve vakit ayırmaya iten sebep ne dersiniz? Piyasaya sürülen birçok ürün, kullanıcısı ile arasında bir bağ kurmayı hedefliyor. Artık reklam denilince akıllara klasik bir banner ya da video gelmiyor. Kullanıcıyı merkeze alan reklamlar, müşterinin gözünden ürünlerini onlara sunmayı tercih ediyor.

Dijital Reklam Nedir?

Eskiden panolarda ya da televizyonda izleyici karşısına çıkan reklamlar artık farklı boyutlar kazanmaya başladı. Teknolojiyle birlikte dönüşümlerin yaşandığı bu alanda, reklam ajansı olarak varlığını sürdüren birçok marka da dijitalleşmeye başladı. Dijitalleşme denildiği zaman akla, çok yönlü teknoloji ve yöntemler kullanılarak oluşturulan reklam çeşitliliği geliyor. Hem yenilik he de farklılık katan bu yöntem aynı zamanda çeşitli iş kollarının da oluşmasına destek sağladı.

Dijital Reklam Türleri: Display (Banner)

Günümüzde ön plana çıkan dijital reklam, birçok çeşidini de beraberinde getiriyor.  Display olarak adlandırılan ancak banner adıyla da bilinen bu yöntem oldukça yaygın. Banner içerisinde metin, video ve görseller barındıran bir reklam çeşidi. Bannerleri genelde web sitelerinin sağ ve sol kenarlarında fark etmeniz mümkün.  Online olarak kullandığınız birçok sitede gözünüze çarpan bu bannerler sayesinde, karşınıza çıkan reklama ait siteye yönlenmeniz kolaylaşıyor.  Özellikle retargeting yani “yeniden hedefleme” kampanyalarında bu yöntem sıklıkla kullanılıyor ve önemli oranda başarı sağlıyor.

Mobil Reklam

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla ona yüklenen anlam da çeşitlenmeye başladı. Artık mobil cihaz kullanıcı sayısı arttığı için reklam ajansı yerine mobil reklamlara eğilim başladı. Birçok firma ve marka da bu yeni reklam stiline adapte olarak, kendi mobil uygulamasını geliştirdi. Bu yöntemle hedef kitlesini genişleten ve gelirini artıran çok sayıda firma mevcut.

Sosyal Medya Reklamları

Bir zamanlar Facebook’tan ibaret olan sosyal medya platformu şimdilerde hız kesmeden yeni uygulamaların geliştiği bir alana dönüştü.  Genelde kullanıcıların aktif olduğu platform ise hala İnstagram. Artık günümüzde bu kanal üzerinden satış yapan, küçük işletmesini büyüten ve ciddi gelir oranlarına sahip bir kullanıcı var. Sosyal medyanın reklam verme özelliğinden de yararlanan kullanıcılar, kendi kendine reklamını yapmayı öğrendi. Ancak bu durum reklam ajansı ve reklamcılara ihtiyaç kalmadığı anlamına gelmiyor. Her ne kadar sosyal medyayı verimli ve doğru kullanan bir satıcı olsanız da reklam söz konusu olduğunda stratejik bir ilerleme sağlayan bir reklamcıya ihtiyacınız olacaktır.

Doğal Reklamlar

Son zamanlarda popülerlik kazanan dijital reklam yöntemlerinden biri de doğal reklamlar.  Native advertising adıyla da bilinen bu reklam, markalara kolay çözümler sunan ve reklam engelleyici uygulamalar karşısında başarı elde eden bir reklam çeşidi. Öyle ki doğal reklamlar, arama motoru pazarlamasında daği tercih edilir hale geldi. Doğal reklamı diğer dijital reklamlardan ayrı tutan özelliği ise, reklamın yer verildiği akışla uyum içinde olmasıdır.

Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

Neredeyse iki yüz yıldır var olan reklamcılık sektörü her geçen gün kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Bu mecrada en büyük yükü yüklenen hiç şüphesiz reklam ajansları oluyor. Ancak onlar hakkında internette yer alan bilgilere baktığınızda, bir bilgi kirliliği olduğunu görmeniz mümkün.  Birçok insan reklam ajanslarını yüzeysel   olarak değerlendirse de çok daha kapsamlı bir alan. Bir markanın ya da firmanın bilinirliğini artırmak için başvurduğu ilk yer reklam ajansları oluyor. Firmaların en önemli iş ortağı haline gelen reklam ajansları, onlar için pazar araştırmasına varana kadar kapsamlı bir değerlendirme yapmaktadır. Reklam ajansları geçilen bu safhalardan sonra, reklam kısmına gelebiliyor. 

Reklam Ajansları Hangi Hizmetleri Sunar?

Reklam ajanslarının hangi işleri üstlendiğini belirleyen etken genelde büyüklüğü ve kapasitesi oluyor. Reklam ajansının müşterisine sunacağı hizmetler genelde dört temel etrafında toplanmaktadır. Bu hizmetleri şöyle sıralamak mümkün:

Reklamların sinema, televizyon, afiş vb. kanallarda yer almasını sağlayarak daha çok yayılmasına öncülük etmek

Pazarlama alanında müşterilere fikir ve tavsiye desteği sağlamak

Müşterilerinin reklamlarını yayınlayacağı medya kuruluşlarından uygun fiyatlı teklifler almak ve bu konuda pazarlık yapmak.

Reklam Ajanslarının Süreçleri Nasıl İlerler?

Reklam ajansları büyük ve küçük ölçekli olarak gruplara ayrılırken yaptıkları işler de sınıflandırılmaktadır. Büyük bir reklam ajansı, aldığı işin sadece reklam boyutuyla ilgilenmiyor. Ürünün pazar araştırması ve pazardaki konumu gibi ayrıntılara da dikkat eden ajanslar, sokak anketleriyle bunu destekleyerek ortaya bütüncül bir iş çıkarmaktadır. Birçok açıdan araştırmasını yapan ajanslar elde ettiği veriler ışığında stratejisini belirleyerek, işin reklam kısmına geçiş yapıyor.

İşin mutfak kısmına geçildiğinde kreatif fikirler ortaya çıkarmak için metin yazıları ve sloganlar devreye girer. Reklam metne döküldükten sonra sıra resmedilmeye aşamasına gelir ve burada da grafik tasarım ekibi koltuğun başına geçer. Görsel yöntemlerle dikkat çekici hale gelen reklam, artık imalat ve matbaa işleri için yola koyulur. Reklamın tüm ayrıntılarını hazırlayıp sunmakla işler son bulmuyor. Daha sonra reklam kampanyasından elde edilen olumlu ve olumsuz geri dönüşler rapor haline getiriliyor. Bunun gibi büyük çaplı işlerin yanı sıra küçük işler de ajansların elinden geçiyor. Basit bir reklam işinin halledilmesi için dahi kreatif fikir ve çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Bu tarz küçük işler için genelde küçük ajansların devreye girdiğini söylemekte de fayda var.

Reklamcılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bir reklam ajansının herhangi bir departmanında yer alabilmek için uzun uğraşlar vermiş ve bu alanda eğitim almış olabilirsiniz. Ancak söz konusu reklam ajanslarıysa, sizden beklenen bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Sizden beklenen en büyük kriter yetenekli ve gerçekten yaratıcı olmanız. Bu aşamaya gelmeden önce, reklamcılık alanında öncü isimlerde staj yapmak işinizi kolaylaştırabilir. Kendini geliştirmenin son bulmadığı bir alan olan reklamcılıkta, sürekli yenilenmeniz sağlam temeller üzerinde durmanızı sağlıyor. İletişimin her türlüsünde yani dijital ve gerçek dünyada başarılı olmanız bekleniyor. İnsanlarla kurduğunuz iletişim iş veren açısından oldukça önemli çünkü iş dünyası çoğu zaman ekip ruhuyla çalışmayı gerektiriyor. Kendini ifade etmekte güçlük çeken bir karakterin bu alanda başarı sağlaması oldukça zor gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir