Google Algoritma değişikliği !

Google Arama Sonuçlarında Değişiklik Yapıyor!

Her gün tüm dünyada milyarlarca kullanıcıya hizmet veren ve dünyanın en büyük arama motoru olan “Google Arama Motoru” arama sonuçlarında birtakım değişikliklere gideceğini duyurdu. Kullanıcılarının deneyimlerini daha kolay ve kaliteli hale getirmek amacıyla geliştirmelerini ve yeniliklerini sürdüren Google , kullanıcılarının karşısına yeni özelliklerle çıkmaya devam ediyor. Bu özellikler sayesinde kullanıcının arama motoru tecrübesi biraz daha kendine ve isteklerine özgün bir deneyim haline dönüşüyor. Yapılan aramalar kullanıcıların isteklerine daha duyarlı bir hale geliyor. Google tıklama geçmişini kullanarak ziyaretçilerin ne istediklerini daha çok anlamaya çalışıyor ve kullanıcılarına bu yöntemle kolaylık sağlamayı amaçlayan geliştirmeler sunuyor.
Tabi arama sonuçlarında yapılacak olan bu değişiklikler Seo çalışmaları ve Seo işlemleri konularında da birçok yeni öğretilere kapı açıyor. Özellikle İstanbullu bir firmaysanız ürününüz veya markanız için yaptığınız aramalarda İstanbul Seo Hizmeti ve İstanbul Web Tasarım gibi aramalar yapıyorsanız , markanız için bu değişiklikleri sizin ve ajansınızın takip etmesinde fayda var.

Teması arama sonuçları olan ve “Aramanın Geleceği” konu başlıklı etkinliklerinde duyurdukları değişikliklerden birkaçını sizlerle paylaşıyoruz;

Yeni Akım: Hikayeler Özelliği

Snapchat uygulaması ile başlayan 24 saat süreye sahip “hikayeler” özelliği en büyük etkiyi aldığı Instagram’da yarattığı büyük patlamadan sonra Facebook, Whatsapp ile varlığını sürdürmeye devam etti. Hal böyle olunca Google da ünlüler, sporcular gibi arama yapılan önemli kişilerin fotoğraf ve videolarından oluşan “hikayeleri” kullanıcılara sunarak arama sonuçlarına dahil edeceğini açıkladı.

Dinamik Organizasyon Özelliği;

Google’da arattığınız her sorunun daha fazlasının karşınıza çıktığını düşünün. Google artık ona sorulan tüm sorulardan yola çıkarak bir sonraki adımınızı tahmin edecek. Örneğin; İstanbul Seo Hizmeti veren firmalar nelerdir? Diye sorduğunuzda daha önceki aramalarınızdan yola çıkarak karşınıza “İstanbul Web Tasarım firmaları”nı önünüze çıkartacaktır.
Seo hizmeti alanında her geçen gün kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam eden Google markaların arama sonuçlarına avantaj sağlıyor ve kullanıcılara daha kaliteli bir deneyim yaşatmak için her geçen gün daha değişik alternatifler ve geliştirmelerle kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Keşfet Özelliği (Google Discover)

Arama motorlarının öncüsü olan “Google.com” tekrarlanan aramalar üzerine bir çalışma gerçekleştirdi ve “Google Keşfet “ özelliğini duyurdu . “Google.com” üzerinde arama tekrarları oranı 8’de 1 dir. Yani bir kullanıcı 8 aramada 1 kez arama tekrarı gerçekleştiriyor. Örnek verecek olursak bir kullanıcı , “Günlük Hava Durumu” adı altında gerçekleştirdiği aramayı 8 aramada 1 sıklıkla tekrarlıyor. Bu durumu dikkate alan Google , arama başlığını önerilenler olarak sunacak. Böylelikle kullanıcılarının ilgi alanlarını ve hareketlerini seçerek keşfet özelliği ile onlara kolaylık sağlayacak.

Eski Aramaları Hatırlatma Özelliği

Kullanıcıların eski aramalar ve benzer aramalar üzerinde tıklama takibi ile kullanıcıların geçmiş sekmesinden bulmaya çalıştığı eski aramaları hiç uğraşmadan kullanıcıların karşısına çıkartıyor. Bu özellik sayesinde artık tarayıcınızın geçmiş sekmesinde uzun uğraşlar sonucunda geçmiş aramalarınızı bulmak için zaman harcamayarak google üzerinden görebileceksiniz.
Örneğin ; satılık ikinci el araç ile ilgili bir arama yaptınız .Bunun sonucunda google benzer bir arama yaptığınız zaman daha önce girdiğiniz siteleri karşınıza çıkartıyor ve yeni arama yapabileceğiniz başlıklara daha kolay ulaşmanıza olanak sağlıyor.Kısacası, yeniden yapılan benzer bir arama sonucunda Google, önceden kullandığınız bağlantıları karşınıza getirerek kolaylık sağlamayı amaçlıyor.
Koleksiyon Özelliği

Google arama geçmişini kategorilere ayırarak önceden aranılan ve beğenilen sonuçları koleksiyonunuza eklemenizi sağlıyor. Örneğin ; Google üzerinden önceden arattığınız ve beğendiğiniz araba görsellerini beğendiğiniz fotoğraflar koleksiyonlarına ekleyebilir ve aylar sonra bile beğendiğiniz fotoğraflara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede arama sonuçlarınızı kontrol edebilecek ve google da kendi koleksiyonunuzu oluşturabileceksiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir