HEADİNG ETİKETİ NEDİR MORLOGOLULAR ?

(H)EADING ETİKETİ HAKKINDA HER ŞEY

Beylikdüzü web tasarım merkezi olan morlogo, size hem web tasarım hemde kurumsal kimlik tasarımını bir arada vermiyor aynı zamanda SEO ile sosyal medya ve youtube, amazon, n11 gibi platformlarda nasıl ilk sıralara çıkacağınızı eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Günümüzde Google’ın en önemli seo konularından biri olan “Heading Tags” yani “Başlık Etiketleri”ni basitçe anlatacak olursak; yazdığınız içerikte bulunan birçok başlığın Google tarafından gözle görülebilir, ayırt edilebilir ve anlaşılır olmasını sağlar. Şöyleki Heading etiketlerini kullandığınızda Google sizin içeriğinizin hangi konu hakkında olduğunu anlayacak ve böylece yazınızın arama motorunda üst sıralara çıkma hızını arttıracaktır.

Şimdi sizlere hızlıca Google’da üst sıralara çıkabilmeniz için içeriklerinizde Heading etiketini nasıl kullanacağınız hakkında birkaç ipucu verelim;

En çok yapılan hatalardan biri olan “uzun metinlere baştan sonra heading etiketi” işlemini yapmayınız.
Heading etiketlerini içeriğinizi yazarken oluşturmak yerine içeriğinizi bitirdikten sonra giriniz.
Başlıklarınızı ve alt başlıklarınızı içerik konu akışına göre sıralamanız doğru bir kullanım olacak ve size fayda sağlayacaktır.
Bir örnekle açıklayacak olursak; İstanbul’lu bir firma olduğunuzu ve web site, seo gibi konularda hizmet verdiğinizi düşünelim. İçeriklerinizde “İstanbul Seo Hizmeti” veya “İstanbul Web Tasarım” gibi konu başlıklarına yer vermeniz gerecektir.
Öncelikle ana başlıklarınızı

İstanbul Seo Hizmeti

ve diğer bir önemli başlık olan

İstanbul Web Tasarım

gibi şeklinde hazırlayıp “Seo hizmetinin önemi – Yeni web tasarım trendleri” gibi alt başlıkları içerik akışına göre hiyerarşik bir sıralamada etiketleme yapmanız gerekmektedir.

Görüldüğü gibi heading etiketi SEO çalışmaları yapılırken sayfa içi teknik yapıda önemli bir yeri bulunmaktadır.

Heading etiketi hakkında bir diğer husus ise “doğru kullanım hiyerarşisinin olmamasıdır. Kullanımı yazdığınız içeriği göre artabilir de azalabilir de. Yazınızın içinde Başlık, alt başlık, alt başlığın alt başlıkları olabilir ve bunların hepsini Google’ın anlayabilmesi için heading etiketleri ile düzenleyebilirsiniz. Heading etiketlerinin kullanım oranları ile ilgili söyleyebileceğimiz şey ise; sektöre ve konuya göre değişim gösterebileceğidir. Örneğin; inşaat ile ilgili bir içerikte 5 alt başlık olurken sağlık/güzellik temalı bir içeriğin altında 15 alt başlık yer alabilir. Bu durumda da kullanılan heading etiketinin oranı içeriğe ve alt başlığa bağlı olarak değişiklik göstermiş olmaktadır.
Özellikle H1 etiketinde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur ise seo açısından büyük öneme sahip olan anahtar kelimenizin H1 de geçmesidir. Bu noktanın yanı sıra bir kere ve sayfanın en başında kullanmanız da size fayda sağlayacaktır.

Siteye ziyaretçi trafiğini çekmeye ve tıklanmayı arttırmaya yarayan heading etiketleri içerisinde kullanacağınız anahtar kelimelerle ilgili bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da “link verme”dir. Şöyle ki siz bir anahtar kelime belirliyorsunuz ve bu anahtar kelimeleri başlıkta ve alt başlıkta geçiriyorsunuz. Buraya kadar her şey tamam. Ancak daha sonra içerikte anahtar kelimeye dış bağlantı yani link ekleme yaptığınızda en büyük seo hatalarından birine düşmüş olacaksınız. Anahtar kelimeye dış bağlantı yani link vermek yerine anahtar kelimenizi sıkça kullanarak açıklamaya yapın, detaylandırın. Böylece anahtar kelimenizde gerilemeye sebebiyet vermemiş olursunuz.

Aynı şekilde verilen başlık etiketlerinin içeriklerinin de dolu ve alakalı olması kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Başlık etikletlerinizden gelen bir ziyaretçi siteye geldiğinde anahtar kelimeyle ilgili bir içerik bulamaz ise anında siteyi terk eder. Yani anahtar kelimenin geçmesi site tıklamasının oranını yükseltirken aynı zamanda hemen çıkma oranını da yükseltmektedir. Bu hataya düşmemeniz gerekmektedir.

Heading yani başlık etiketlerinin Seo’ya etkisi gözle görülür şekilde değerli ve önemlidir. Seo’nun olmazsa olmaz unsuru olan heading etiketleri doğru kullanıldığı takdirde belirlediğiniz anahtar kelimelerinin arama sonuçlarında sizi üst sıraya taşımada oldukça yardımcı ve etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir