En iyi reklam ajansı Morlogodan sosyal medya yönetimi Nasıl olur ?

REEKK-LAAAM-LARRR: çok tanıdık gelmedi mi? Bu sesin eminim herkesin hayatında bir yeri vardır.Sosyal medya‘da “Reklamın iyisi kötüsü olmaz, reklamsız hayat olmaz, reklamsız ürün satmaz, reklamsız ürün tanıtımı olmaz…” Velhasılı reklam da hayatımızda olan ve hep olacak olan pazarlama unsurlarının ana malzemesidir.Sosyal medya Sadece ekranlarda rastlamayız reklamlara, aslında öncelikle şöyle demeliyim; televizyon dizilerinin aralarında yaklaşık 13-15 dakika arasında sazlı sözlü şarkılı geçen eğlendirici ve farketmeden ürünü bilinçaltına empoze eden kısa filmcikler olmasının yanında; her yerde karşımıza çıkar, evden dışarı çıktığımız andan itibaren görsel afişler, markete gittiğimizde yan ürün hediyeleriyle, sosyal medya farkındalık yaratarak, biz farketmediğimiz zamanlarda bile reklamlara maruz kalırız.
Artık ilerleyen teknoloji sayesinde telefon elimize geçtiği andan itibaren kurduğumuz diyaloglarda ne alacağımız, ilgimizin ne olduğu ve ihtiyaçlarımız süzülerek her sosyal medya platformunda o aradığımız ürünün reklamı karşımıza çıkmıyor mu? Ne tesadüf? İşte gelişen teknoloji artık araştırma yapmamıza bile gerek duyurmadan ürünleri karşımıza çıkararak pazarlıyor kendisini ve çok da iyi oluyor.
Televizyon reklamlarını çoğu kişi sevmez ve çıktığı anda zap yapar ama ben gayet dizi keyfinde reklam seyredenlerdenim, gayet güzel kurgulanmış çok kısa dizi tadında merak unsuru olan reklamlar var. Ünlülerin oynadığı reklamlar, çok ünlülerin oynadığı reklamlar, minik bebeciklerin oynadığı reklamlar ve bu endüstride dönen milyonlarca liralar. Bu mekanizmanın ana zinciri nereye bağlı peki? Bu mükemmel dönen değirmenin baş unsuru “reklam ajanslarıdır”. Oyuncu seçiminden, kurgulanan mini senaryoya, reklam çekiminden ürünlerin denenmesine kadar geçen sürecin baş mimarı. Her zaman reklamları izlerken o ürün için kendim de bir reklam senaryosu kurgularım kafamdan, kendi iç dünyamda da böyle bir yeteneğim olduğunu düşünürüm hatta birkaç reklam ve program formatı fikrini ilgili yerlere yazılı olarak gönderdiğim olmuştu. Böyle bir eser ortaya çıkarmak ve kullanıldığını görmek gurur verici! Her zaman o reklam metnini ortaya çıkaran beyinlere hayranlıkla bakarım. Nasıl bir hayal dünyası, nasıl bir yaratıcılık ve akılcılık. Aklımızda kalmasını sağlamakla yetmiyor, reklamda oynayan sevdiğimiz o oyunculara olan kişisel güvemizden de dolayı +1 puanla o ürün öne çıkıyor gözümüzde. Ama hakları ve layık olan da o zaten sonuçta perde arkasında inanılmaz bir emek, özen ve zahmet var. Ülkemizde birkaç ünlü sanatçı vardır; halkın sevgisini derinden kazanmış ve bir sözüne alışkanlıklarından vazgeçip dediğine sorgusuz yönelecek kişiler. Burada oynayan oyuncuların rol yeteneğinin dışında kimliğinin de ne denli önemli olduğunu vurgulayabiliriz. Aynı şekilde senaryonun içeriği de ilgi çekici diğer unsurlardan biridir; özellikle seri haline yayınlanan mini dizicikler ilgi çekici ve daha HALKTAN daha İÇTEN bir duruş sergiler. Unutmayın halk her zaman kendine yakını, kendi gibi olanı tercih eder; tabi her zaman “daha iyi olma” umuduyla…Reklam ajansı Daha iyi olma umudunu reklam ürününün faziletlerine sığdırırsak işte ürünümüz halkın gözdesi olmaya hazırdır! Ve çok önemli bir detayı da reklamların sloganlarıdır, akılda kalıcı, reklam markasıyla kafiyeli, bir de hafif esprili bir slogan bulmuşsak, halkın ağzına yapışır ve insanlar buna yönelir. Ağızda pelesenk etmiş reklam diyalogları dostlar arasında bir espri malzemesi haline gelir. Reklam öyle önemli unsur ki bazı ürün markaları ürünlerle özdeşlemiştir, sosyal medya mesela; bayanlar eşlerine sipariş verirken bile “-sana yağı, cif, uhu al” demiyor mu? İşte bu reklamın gücüdür! Kullanılan logolar verilen sübliminal mesajlar hep bu ürünlere yönelimi sağlar. Bu şaheser yaratıcı eserlerin meydana geldiği reklam ajansları da birçok kişiye ekmek kapısıdır ve kendi endüstrisinde de devamlı yükseliş gösteren bir ivme sergilemektedir.
Günümüzde birçok yetenek bu reklamların bir parçası olmak istemekte, belki bir anı belki bir kazanç kapısı olarak görüp reklam ajanslarına başvuru yapmaktadır. Hatırı sayılır bir sayıda ajans var şu an ülkemizde, tabi arada çürük elmalar çıkıyor reklam ajansıyız diye insanları soyan sömüren işgüzarlara rastlayıp dolandırılan iyi niyetli insan sayısı da çoktur. Neyse biz güzel tarafını düşünelim ve reklam ajansları ne iş yapar sorusunu değerlendirelim aşamalarıyla; bildiğim kadarıyla bir reklama dahil olma fikri iyi bir reklam ajansına kayıt olmakla başlıyor. Ajansa gidip kayıt oluyorsunuz ve bir dizi fotoğraf çekimlerine katıldıktan sonra fotoğraflar reklam ajansının kataloğuna ekleniyor. Reklam verecek firma senaryoya uygun bir “figür” talep ettikten sonra uygun görülen kişiler firmaya sunulur.Reklam ajansı Bunlar yaş, boy, kilo, sarışınlık, kumrallık gibi görsel detaylardır. Uygun görülen adaylar görüşmeye ve deneme çekimlerine kabul edilir bunun neticesinde yüzlerce aday içinden sıyrılan artık “reklam oyuncumuz” projeye dahil edilir. Vee hayırlı olsun. Bu arada sözleşme yapılır, yetenek görsellik ve oyuncunun sempatisi doğrultusunda bu reklam filmi çok ilgi görebilir markaya kazanç konusunda güçlü destek sağlayabilir ve oyuncuya da farklı kapılar açabilir. Eğer oyuncu başarı sağlamışsa ve keşfedilecek faklı yönleri varsa gelsin sinemalar, filmler, diziler. Tabi ki şans faktörü, seçilen ajans, iyi insanlarla karşılaşma olasılığı da çok önemli detaylardır. Reklam ajanslarına başvuru kadar, iki taraf arasında (firma ve oyuncu) hizmet edip, ajans açmak ve başarı sağlamak için ilk adımı atanlar vardır. Öncelikle bu işin mutfağından olup kar-zarar oranının iyi hesap edilmesi, tüm rakiplerinin isimlerini ve durumlarını iyi bilmeli, çalışma alanları araştırılmalıdır.
Eski zamanlarda insanlar korkarak yaklaşırmış bu tip mecralara, aman çocuğum kötü yola düşmesin, aman evladım harap olmasın, aman açık saçık giydirirler orada, aman gecesi gündüzü olmaz ev hayatı kalmaz… gibi gibi…sosyal medya Evet eskiden bir önyargı varmış belki yaşanan bazı talihsiz olaylar da bu düşünceyi doğrulamıştır. Ama şimdi öyle mi? biraz önce de bahsettiğim gibi işini doğru düzgün yapan bu mecrada kendisine yer edinmiş kurumsal sayılacak ajansların sayesinde insanlar güle oynaya, gayet hevesli, ebeveynler çocuklarının ellerinden tutup ajanslara kayıt ettirmeye gidiyorlar. Aile evladın arkasında oldu mu da bireydeki özgüvenle kendini gösterme şansı daha da artıyor. Şu an medya sektörü inanılmaz bir yükseliş halinde; filmler, diziler, reklamlar… Bir de marka ve mağazaların yüzü olmak var; o kadar marka türedi ki ucu bucağı yok çığır açtı ülkemizde… İnsanlar fark edilmek istiyor, herhangi bir projede yer almak bile sihirli bir dünyanın anahtarını sunabilir adaylara. Tabi bir de bunun “TAMAMEN DUYGUSAL” yönü var medya sektöründen çok çok iyi para kazanan oyuncular var, tabi ki artık bunlar kendilerini ispatlamış ve birçok yönetmen tarafından akla gelen ilk isimlerdir. İşte bu isimler her bir adayın hedefidir ve bu doğrultuda eğitim, çalışma, azimle kendi hayallerini planlarlar. Tabi ki zorlu yollardan geçileceğini, bu yollarda yıpranacağının, özel hayatı bazen daha geri planda kalmak zorunda olacağının da farkında olarak…

Yani bu reklam dünyası engin bir deniz gibidir, çünkü; günümüzde ve gelecekte ürünlerin satılması pazarlanması esasına göre reklamlar çok büyük önem teşkil etmektedir.Reklam ajansı Bu engin denizin içindeki görsel varlık olan balıklar; çeşitlerce, yüzlerce, renk renk, desen desen, büyüklü küçüklü, hepsinin özelliği işlevi farklı, tadı farklı mesela…Yani balıklarımız bu sektörde yer almak isteyen o denizde kendisini göstermek isteyen rol adaylarıdır… Deniz yosunları kameramanlar, midyeler teknik detaylar, deniz kumları yönetmenler, havadan denize vuran güneş ise set ışığını temsil eder. İşte balıkçılar balık avına çıktıklarında farkında olmadan bu çalışan mükemmel sistemin nimetlerinden yararlanır; bu tabiatın en doğal işleyişidir ve mükemmeldir.Reklam ajansı Balıkçılar da reklam veren firmalardır; tıpkı reklam dünyasının mekanizması da böyle mükemmel işlemek zorundadır. Evimize aldığımız süs balıkları da öyle, görselliğe dayanan özel yaşama ortamı sağlanan evimizin en güzel objeleri haline gelir…İşte iki örnekte de bahsettiğim gibi denizin bize verdiği güzel balıklara karşın, yıldızı parlayan oyuncuları reklam medya sektörüne katan bu engin deniz de “REKLAM AJANSLARIDIR”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir