Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir Mesela ve Nasıl Yapılır?


Sosyal Medya Danışmanlığı, günümüzün en ihtiyaç duyulan ve talep gören iş alanlarından biri. Hızla dijitalleşen çağımız son zamanların gördüğü en popüler mesleklerden birini de yaratmış oldu. Birbirinden farklı hedef kitleleri, kullanım alanları, amaçları ve araçları bulunan birçok dijital mecra bu uzmanların elinde oldukça yararlı bir iş alanına dönüşüyor. Peki Sosyal Medya Danışmanı kimdir?
Günümüzde neredeyse her kurum kendini sosyal medyada var etmek durumunda. Sosyal medya danışmanları, bu kurumların sosyal medyada aktif ve stratejik reklamlar yapması için onlara destek verir. Kurumların ilgili içeriklerini yaratır ve bu içerikleri geliştirir, daha sonrasında ise yönetmeye devam ederler. Bu sayede kurumların hedef kitleye uygun içerikleri sosyal medyada var olur, organik takipçiler kazanır, sosyal medyada var olan potansiyel kullanıcı ve müşteriler tarafından tanınır veya bilinirliği artar, kurumun reklam için ayırdığı bütçe doğru ve planlı kullanılır. Peki Sosyal Medya Danışmanı neler yapar, görevleri nelerdir ve kurumlar onlardan ne bekler?
Bu mesleğin çeşitli görevleri ve sorumlulukları bulunur. Her kurumun ihtiyacı, hedef kitlesi ve vermek istediği mesaj farklı olduğu için sosyal medya danışmanları da birçok farklı stratejiye hakim olmak durumundadır. Bu görev ve sorumlulukların içinde;
Kurumların veya markaların sosyal medyada var olmaları için özel hesaplarını oluşturma; bu hesapların profesyonel bir görünüme kavuşturulması ve yine profesyonel bir şekilde yönetilmesi.
Her kurum ve marka için reklam ve pazarlama stratejisi oluşturma.
Kurumların ve markaların hedef kitlesine ulaştırmak için kampanyalar, etkinlikler, anketler ve bilgiler oluşturma.
Sosyal medya üzerinden analizler hazırlayarak, kurumun ve markanın hedeflerine optimize etmek.
Kurum veya markanın sosyal medyada bulunan takipçileri arasında bir bağ kurma veya bir bağ oluşturma. Bu bağ hem profesyonel hem duygusal özellikler taşımaktadır.
Sosyal medyada paylaşılacak olan görsel ve videoları oluşturma veya oluşturmak için yönlendirme.
Kurum ve markaları doğru bir şekilde gözlemleyerek ve analiz ederek onların eksikliklerini ve ihtiyaçlarını belirlemek.
Takipçilerden gelen yorum, mesaj, beğenileri rapo haline getirmek ve bu rapor öncülüğünde yeni reklam hedefleri oluşturma.
Kurumun veya markanın var olan takipçilerinin yanı sıra yeni takipçi kazandırma. Bu markanın veya kurumun bilinirliğini artırmak demektir.
Kurum veya markanın var olan satışlarına dolaylı yoldan katkı sağlamak.
Kurum ve markanın güncelliğini korumasını sağlamak.

Sosyal Medya Danışmanının ne gibi yeteneklere sahip olması gerekir?
Öncelikle günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından olan Facebook, Twitter, Google+, Linkedin, Youtube, İnstagram, Foursquare, Pinterest gibi mecralara hakim olmalı. Bu mecralarda gündem sürekli olarak değişmektedir. Bu da kişinin güncel olayları takip edecek hıza sahip olması gerektiği anlama gelir. Ayrıca analiz yeteneğinin de yüksek olması gerekmektedir. Marka veya kurumun içinde bulunduğu sektörü, rakip kurum veya markaların kimliğini, hedef kitlenin istek ve arzularını anlayabilmeli; kurum ve markanın bu unsurlar arasında nasıl bir konum alması gerektiğini, neye ihtiyaç duyduğunu, nasıl bir stratejiye sahip olması gerektiğini kavrayabilmelidir.
Sosyal Medya Danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin kesinlikle araştırmayı ve öğrenmeyi seviyor olması gerekmektedir. Dünyamız sürekli gelişen ve hızla değişen bir dünya. Günceli öğrenmeli ve gündemde kalmalıdır.
Yabancı dil bilmek her zaman avantajdır. Bu meslek içinde bu geçerlidir. Yabancı dil bilen Sosyal medya danışmanı sadece yerel değil uluslararası araştırmaları ve iletişimleri kurabilir. Kurumun veya markanın sadece yerel değil tüm dünyadaki rakiplerini ve benzerlerini bilebilir. Yabancı dil bilme aynı zamanda kişinin dünya görüşünü genişleten, ona farklı bakış açıları kazandıran bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir